برای دریافت مشاوره (در ساعات اداری) تماس بگیرید

ارتباط در واتساپ
09352117676

الکل برای سگ مضر است؟

can dogs drink alcohol - الکل برای سگ مضر است؟

الکل برای سگ مضر است و مصرف آن برای آنها توصیه نمی ‌شود. حتی مصرف کمترین مقدار الکل برای سگ ‌ها خطرناک است. الکل می‌تواند عوارض جدی مانند تهوع، استفراغ، مشکلات تنفسی، اختلالات رفتاری و در موارد شدیدتر مسمومیت و نارسایی اعضای حیاتی را در سگ ‌ها ایجاد کند. با این حساب بهترین راه برای حفظ سلامتی سگ‌ها این است که هیچ ‌گونه محصولی که دارای الکل باشند را به آنها ندهید. همچنین لازم است از قرار دادن مواد حاوی الکل مثل الکل دستشویی، آبرنگ و محصولات آرایشی در محل زندگی سگ‌ ها بپرهیزید. در صورتی که سگ شما به طور تصادفی الکل مصرف کرده یا علائم مسمومیت نشان داد هرچه سریع‌تر به دامپزشک مراجعه کنید.

عواض الکل برای سگ

همانطور که گفته شد مصرف الکل برای سگ‌ها می‌تواند عوارض جدی و مضری به همراه داشته باشد. الکل برای سیستم گوارشی سگ‌ها می‌ تواند مشکلات جدی ایجاد کند. علاوه بر این، الکل می ‌تواند به عضلات و سیستم عصبی سگ آسیب برساند و علائمی مانند لرزش ‌ها، کاهش هوشیاری و کنترل حرکتی، تنگی نفس و حتی کما را به‌ وجود آورد. در صورت مصرف بیشتر، مسمومیت الکلی می ‌تواند باعث نارسایی اعضای حیاتی مانند کبد و کلیه شود. حتی در بعضی موارد ممکن است منجر به مرگ سگ نیز شود. بنابراین، باید از قرار دادن هرگونه محصولی که  دارای الکل باشد در محل قرارگیری سگ ‌ها خودداری کنید.

توجه داشته باشید که در صورت مالیده شدن بدن سگ به الکلل، این احتمال وجود دارد که حیوان خانگی با لیس زدن بدن خود، الکل را وارد بدن کند. در نتیجه در حفظ و مراقبت سگ دوست داشتنی خود باید نهایت تلاش را داشته باشید. اشاره به این نکته نیز حائز اهمیت است که نژاد های مختلف سگ، واکنش های مختلفی به الکلب دارند اما با این حال خطر ناک بودن این ماده برای سلامتی سگ ها، موضوعی انکار ناپذیر است.

بوی الکل برای سگ

جالب است بدانید که بوی الکل برای سگ‌ ها می ‌تواند جذابیت داشته باشد و آن‌ها را به سمت مواد حاوی الکل جذب کند. اما همانطور که اشاره شد، مصرف الکل برای سگ‌ ها بسیار مضر بوده و عوارض جدی سلامتی را به همراه دارد. در صورتی که سگ مقدار قابل توجهی از الکل مصرف کند،  به مسمومیت الکلی منجر خواهد شد و جان حیوان خانگی شما در خطر خواهد بود. در صورتی که سگ بوی الکل را حس کرده و به سمت آن جذب می ‌شود، باید توجه و نظارت کافی را به او اختصاص بدهید.

Apartment Resident Dogs Drinks 300x200 - الکل برای سگ مضر است؟

مسمومیت سگ با الکل

مسمومیت سگ با الکل یک وضعیت خطرناک است و هرچه سریع‌تر به  درمان نیاز دارد. سیستم گوارش سگ‌ ها قابلیت هضم الکل را ندارد و به طور طبیعی قادر به متابولیسم آن نیستند. در نتیجه حتی مصرف کم الکل نیز می ‌تواند عوارض جدی را برای سگ‌ ها به همراه داشته باشد. همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم؛ مسمومیت الکلی در سگ پیامدهای مختلفی همچون تهوع، لرزش بدن، اختلالات گوارشی، تنگی نفس و کاهش هوشیاری را ایجاد می کند. درمان مسمومیت سگ با الکل باید توسط دامپزشک انجام شود. همچنین مایعات و داروهای مخصوص و تجویز شده به خروج سریع الکل از بدن سگ کمک می ‌کند. بنابراین در صورت مشاهده هرگونه علائم مسمومیت الکلی در سگ، باید  سریعاً به دامپزشک خود مراجعه کرده و اقدامات لازم برای درمان سگ را انجام داد.

سخن آخر

الکل شامل موادی مانند اتانول، متانول و ایزوپروپانول است که در بعضی محصولات موجود است. وقتی سگ الکل را مصرف می‌کند، بدن سگ قادر به تجزیه و هضم آن نیست و می ‌تواند منجر به مسمومیت الکلی شود. اگر مایل به نگهداری  و سرپرستی سگ در منزل هستید باید این مواد را از دسترس حیوانات خانگی خود دور نگه دارید. علاوه بر اینکه الکل مشکلات جسمانی و مسمومیت اندام های داخلی را  ایجاد می کند، در پوست سگ ها نیز التهاب و حساسیت به وجود می‌آید.

جالب است بدانید که الکل ممکن است در شامپو ها و سایر مواد شوینده سگ ها مورد استفاده قرار گیرد.  بنابراین، توصیه می کنیم برچسب محصول را بخوانید و تا حد امکان از خرید چنین مواد شوینده ای اجتناب کنید زیرا در صورت مصرف بیش از حد این مواد، ایجاد التهابات و حساسیت های پوستی ایجاد می شود.

 

 

 

این نوشته در سگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *